S-230  "Perkoz"    2,3 m  łódeczka ze sklejki
/opis - rysunki/


Opis ogólny
    S-230 „Perkoz” przeznaczony jest do nauki żeglowania dla dzieci oraz rekreacji. Jest to jacht który może zbudować każdy, posługując się dokładną, krok po kroku, instrukcję montażu. Montaż w technologii „szycia i klejenia” pozwala na budowę osobom które jeszcze nigdy żadnego jachtu nie budowały. Precyzyjnie wycięte przez ploter CNC elementy wykluczają pomyłki i niedokładności. Można też samemu wytrasować i wyciąć wszystkie elementy korzystając z podanych w dokumentacji rozwinięć elementów łódeczki..

     Jacht buduje się z wykorzystaniem minimalnego zestawu narzędzi które znajdują się praktycznie w każdym domu.
Technologia "szycia i klejenia" jest to najprostsza metoda budowy małych jachtów drewnianych ze sklejki wodoodpornej. Zapewnia szybkość budowy i nie wymaga kwalifikacji szkutniczych.  Przez parę wieczorów można go zbudować  na balkonie, w piwnicy a nawet w mieszkaniu.

     Kompletna łódeczka będzie ważyła  ok. 30-40 kg  co pozwala na jej transport na bagażniku dachowym na dowolny akwen. Worki wypornościowe zapewniają pływalność wraz z załogantem po całkowitym zalaniu kadłuba wodą.


     Kadłub można oblaminować laminatem epoksydowym. To zapewni mu długowieczność, całkowitą szczelność oraz łatwość konserwacji. Jacht zbudowany tą metodą łączy w sobie zalety jachtu drewnianego oraz jachtu laminatowego. Dostajemy jacht który wewnątrz jest drewniany a na zewnątrz laminatowy co gwarantuje całkowitą szczelność, łatwość konserwacji i utrzymania oraz dzięki użyciu żywic epoksydowych, długowieczność.

     "Perkoz" ma ożaglowanie ket z różnymi żaglami. Może to być żgiel trójkątny -marconiego, żagiel typu "kleszcze kraba i żagiel pochodzący z łódki klasy "Optmist" wraz z całym osprzętem, bez zadnych zmian.
      Ponieważ istniało zapotrzebowanie na łódkę dla rodzeństwa, dodałem ożaglowanie slup bermudzki.


Rysunki poglądowe.


Ożaglowanie ket  -żagiel kleszcze krabaOżaglowanie ket  - żagiel i takielunek z klasy OptymistOżaglowanie ket - zagiel bermudzki
Ożaglowanie slup - zagiel bermudzki
<powrót>     <dokumentacja>

(c) Wojtek Kasprzak   Katalog - index: S-230-2