H  1000 -10m motorowy jacht turystyczny typu "houseboat"
/opis - rysunki/


Opis ogólny
      "H 10000"  jest jachtem motorowym typu "houseboat" przeznaczonym dla 4-6 osób do uprawiania dalekiej turystyki wodnej oraz pływań rekreacyjnych po jeziorach rzekach i kanałach. Pojemność zbiorników paliwa zapewnia zasięg pływania wynoszący 1,5-2 tys. km.
     Duża wyporność kadłuba pozwala na jego wykonanie z siatkobetonu lub stali.  Nadbudówka może być wykonana praktycznie z dowolnego materiału. Z drewna lub z innego materiału zapewniającego trwałość użytkowania: stal, aluminium, laminat p/s, kompozyty. Wewnątrz do wykończenia można użyć materiały budowlane.
     Napęd  to silnik wysokoprężny o mocy 30-75 KM napędzający pompę hydrauliczną i za jej pośrednictwem 2 silniki hydrauliczne z śrubami o przeciwnych kierunkach obrotów. Ta sama pompa napędza dziobowy ster strumieniowy. Dwie oddzielnie sterowane śruby + ster strumieniowy zapewnią doskonałą manewrowość niezależnie od prędkości i kierunku poruszania się.  Jest też jednośrubowa wersja kadłuba z jednym tunelem i klasycznym przeniesieniem napędu.

Rysunki poglądowe.
Widok   Kadłub wyposażony jest w instalację wody pitnej i zaburtowej. Zbiornik wody pitnej 1000l.
Ścieki zbierane są w zbiornikach o łącznej pojemności 2000 litrów.


Podwójna instalacja elektryczna z dwoma napięciami 12V i  230V.
Instalacja 230 V zasilana z inwerterów 12/230 V. Przy zasilaniu "z brzegu" instalacja housebota będzie odseparowana od instalacji brzegowej.


Dla kuchni  gazowej,  instalacja z butlami umieszczonymi w schowku z wentylacją i "odpływem" gazu na zewnątrz.
Propozycja zabudowy

     Funkcjonalność pomieszczeń wynika z przyjętego kształtu nadbudówki. W części dziobowej znajdują sie kabiny sypialne. Część środkowa to sterówka i niektóre funkcje użytkowe, zależnie od przyjętego wariantu. Część rufowa przeznaczona jest na pokój dzienny. We wszystkich pomieszczeniach wysokość stania wynosi minimum 200 cm.  Z pomieszczeń sanitarnych
odprowadzenie fekali i ścieków "szarych" do oddzielnych zbiorników.     Przedstawione warianty zabudowy są propozycją. Wnętrze może być zabudowane dowolnie, zgodnie z potrzebami użytkownika.Dla obu wariantów zabudowy,  w części sypialnej znajdują się 2 kabiny 2-osobowe. Koje mogą być dwuosobowe lub pojedyncze -spiętrowane.Wariant I.  
W części środkowej oprócz stanowiska sterowania znajdują się sanitariaty: WC oraz natrysk, w oddzielnych pomieszczeniach.
Pokój dzienny wyposażony jest w wygodny kambuz i stół dla całej załogi.

Wariant II.  
Zmiany w stosunku do wariantu I są następujące.
W części rufowej znajduje się dodatkowa kabina 2-osobowa z kojami spiętrowanymi. Kambuz przeniesiony do części środkowej a toaleta do części rufowej.
<powrót> <powrót>
 
(c) Wojtek Kasprzak   Katalog - index: h1000-2